To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
 
forum.hothatch.org
Witamy na forum Hothatch.Org

HydePark - ZUS srus podatki

Cartoon - Wto 29 Sty, 2013

M napisał/a:
Trzeba zamknac firme tutaj a tam miec jakis znajomych z adresem, rejestrujesz cos ala dz. gosp. i masz 15Ł oplaty miesiecznej.
Według polskiego prawa jak przebywasz wiekszosc czasu na terenie pl to mimi ze firma w uk - podatek dochodowy powinienes odprowadzic w PL.


W związku z nieodprowadzaniem ZUSu, rozumiem, że nie masz już darmowego wstępu do szpitali w PL?

M - Wto 29 Sty, 2013

Cartoon napisał/a:
M napisał/a:
Trzeba zamknac firme tutaj a tam miec jakis znajomych z adresem, rejestrujesz cos ala dz. gosp. i masz 15Ł oplaty miesiecznej.
Według polskiego prawa jak przebywasz wiekszosc czasu na terenie pl to mimi ze firma w uk - podatek dochodowy powinienes odprowadzic w PL.


W związku z nieodprowadzaniem ZUSu, rozumiem, że nie masz już darmowego wstępu do szpitali w PL?

Mam bo skladke zdrowotna sobie moge placic, nadal nie jest to 1030pln / miesiac tylko 260pln.

Jakarti - Wto 29 Sty, 2013

M napisał/a:
miesiac tylko 260pln.

ale to masz umowe o prace jeszcze gdzies, tak?

M - Wto 29 Sty, 2013

Chodzi Ci o umowe w uk czy pl?
Jakarti - Wto 29 Sty, 2013

M napisał/a:
Chodzi Ci o umowe w uk czy pl?

wiem, ze jak masz umowe o prace w PL to wtedy przy dzialalnosci mozesz placic ZUS +/- te 260zł. nie wiem jak to funkcjonuje w sytuacji gdy umowy o pracy nie masz. dochodzi do tego jeszcze okres 2 lat z nizszym ZUSem przy nowej dzialnosci ale 2 lata kiedys sie koncza wiec mozna o tym zapomniec.

Michał - Wto 29 Sty, 2013

ciekawt temat.
chętnie posłucham.

M - Wto 29 Sty, 2013

Niemam umowy o prace w pl ani uk.
Zle napisalem - dobrowolne ubezpieczenie w nfz kosztuje 348pln.
reszta na trzeci filar :)

Jakarti - Wto 29 Sty, 2013

moze wydzielmy?
sec. ogarne

Jakarti - Wto 29 Sty, 2013

M napisał/a:
dobrowolne ubezpieczenie w nfz kosztuje 348pln.

moze to bedzie glupie pytanie ale dlaczego w takim razie nie robią tak wszyscy, ktorzy np z umowy o prace placa skladki gruuubo przekraczajace 1000zł??

M - Wto 29 Sty, 2013

Jakarti napisał/a:
M napisał/a:
dobrowolne ubezpieczenie w nfz kosztuje 348pln.

moze to bedzie glupie pytanie ale dlaczego w takim razie nie robią tak wszyscy, ktorzy np z umowy o prace placa skladki gruuubo przekraczajace 1000zł??

Bo odkladaja na emeryture w zus :)
Volenti non fit iniuria...

Jakarti - Wto 29 Sty, 2013

M napisał/a:
Bo odkladaja na emeryture w zus :)

wez nie odpoiwiadaj jak dziecku :D
btw. we wprost jest art. na ten temat. ciekaw jestem ile ludzi jest swiadomych tego ile my, ludzie w w wieku do 30kilku lat otrzymaja pieniedzy z ZUS.. chodzi o tych, ktorych emerytura wyliczana jest na nowych zasadach. warto sie tym zainteresowac bo w tym kontekscie płacenie na ZUS jakiejkolwiek kwoty przekraczającej min. jest krotko mowiac.. bez sensu :( i nie chodzi o "zdradę" Państwa, a zwykłe zabezpieczenie swojej starości.

oooo mainstream: http://www.wprost.pl/ar/384831/Biedaemeryci/

was79 - Wto 29 Sty, 2013

Daj Pan spokój, :wall:
Cartoon - Wto 29 Sty, 2013

Problem z przeniesieniem firmy jest taki, że jeśli już się do Ciebie doczepią (że mieszkasz w PL, pracę wykonujesz w PL itd) to mogą Ci dosrać konkretną karę + wyrok.
A gra jest ostatecznie średnio opłacalna, bo:
1. w PL płacisz dochodowych w takiej samej wysokości (nic nie zyskujesz)
2. w PL płacisz VAT w takiej samej wysokości (nic nie zyskujesz)
3. oszczędzasz na ZUSie tylko 500pln miesięcznie (bo 15 funciaków + 350pln za opiekę zdrowotną i tak wydajesz)

W ramach 1000 w ZUS masz:
- ubezpieczenie zdrowotne
- składkę emerytalną (która da Ci śmieszne 800pln netto emerytury, ale da)
- ubezpieczenie rentowe
- ubezpieczenie wypadkowe
- fundusz pracy
- ubezpieczenie chorobowe

W ramach opcji w UK, masz tylko ubezpieczenie zdrowotne i sam odkładasz zaoszczędzone 500 na emeryturę (w teorii, bo w praktyce większość osób wyda tą kasę, bo nie będzie im starczało od 1 do 1)

Anonymous - Wto 29 Sty, 2013

Cartoon, +1

Jakarti, aż wydałem 62gr na przeczytanie tego artykułu... interesujący mainstream.


M, interesuje mnie jeszcze tylko jak mam pracodawce przekonać, że chce płacić jedynie minimum (348pln) a nie >1000pln ;)

Jakarti - Wto 29 Sty, 2013

AleX_R53 napisał/a:
interesuje mnie jeszcze tylko jak mam pracodawce przekonać, że chce płacić jedynie minimum (348pln) a nie >1000pln ;)

nie wiem ale jak mu przedstawisz rachunek połączenia np umowa o prace na min. krajową + faktura i przedstawisz JEGO koszty w nowej sytuacji to jesli bedzie mogl to zrobic to z pewnoscia sie zgodzi :) on wtedy tez ponosi niższe koszty zatrudnienia.

oczywiscie korpo to korpo :D



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group